Процедурата по предаване на изградена инфраструктура за стопанисване от ВиК-оператора бе тема на извънредно заседание на Асоциацията по ВиК. Това съобщиха от пресцентъра на Областната администрация в Търговище след заседанието на Общото събрание на Асоциацията по водоснабдяване и канализация на обособената територия, обслужвана от "Водоснабдяване и канализация" ООД - Търговище.
С официална церемония и водосвет в Симитли бе поставено началото на изграждане на противопожарна служба, каквато до момента нямаше в общината. Тя ще се помещава в терена на бившето поделение на Гранични войски в общинския център.
Инициативата за изграждането започна миналата година, като Регионалната дирекция и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ я приемат с радост, тъй като тук се случват много и сложни пожари, каза пред журналисти директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. Той посочи, че близостта на противопожарен екип ще съкрати времето за реакция в района, който предполага много горски пожари, каквито имаше и тази година.
Изграждането на противопожарен участък е по инициатива на общинското ръководство на Симитли. След церемонията
Полага се хидроизолация по пътната плоча в участък с дължина 240 метра при основния ремонт на Дунав мост при Русе, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Припомняме, че строително-монтажните дейности по българската част от 70-годишното съоръжение започнаха на 10 юли тази година.
От АПИ уточниха, че между 13 и 19 ноември е монтирана армировка и са поставени PVC тръби за комуникационни кабели в част от тротоарния блок. През миналата седмица са завършени и дейностите по полагане на бетон за тротоарен блок в цялото затворено за ремонт трасе. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка с дължина от 413 метра, в платното в посока България.
Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели за лявата лента, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление.
Пр
Опашката от тирове пред Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" намаля до 21 км към 10:00 часа днес, съобщи директорът на Областната дирекция на МВР Иван Расоков. Утре се очаква окончателно нормализиране на ситуацията с трафика към граничния пункт, допълниха от пресцентъра на областната управа в Хасково.
Областният управител Мехмед Атаман свика работна среща във връзка с проблемите, възникнали на ГКПП "Капитан Андреево" поради въвеждането на новата информационна система за транзит NCTS – фаза пет от страна на Турция, чийто митнически власти прекратиха планово обработката на товарни коли от 21:00 часа на 16 ноември. Това доведе до "тапа" на магистрала "Марица" с дължина близо 40 километра снощи.
Движението между двете страни през граничнните пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово" бе възобновено тази нощ в 00:50 часа.
<
Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.
Според К
Мъж на 73 години е пострадал след удар от автомобил, който връщал на заден ход. Това потвърдиха от пресцентъра на Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи в Габрово.
Инцидентът е станал на бул. „Трети март“, шофьорът е предизвикал пътнотранспортното произшествие по непредпазливост, посочиха от полицията.
Пострадалият 73-годишен мъж е откаран в Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Тота Венкова“ в Габрово за преглед. Пробите за алкохол и наркотици на шофьора са отрицателни. Образувано е досъдебно производство, информираха още от МВР.
От МВР посочиха , че от началото на годината са станали 15 пътни инцидента с пешеходци в област Габрово. Общо седем от тях са станали при връщане на заден ход от превозни средства, седем пешеходци са ранени при тези инциденти. От всички пътнотранспортни произшествия
Членовете на Общото събрание приеха решение за препоръчителния размер на вноската на държавата в бюджета на Асоциацията за 2025 г. да бъде 27 000 лв.
Председателят на Асоциацията по ВиК – Търговище, областният управител Гюрсел Хасанов разясни задълженията на общините, съгласно Правилника за организацията и дейността на асоциациите по ВиК (ПОДАВиК). Припомнено бе, че представител на общината в Асоциацията е общинският кмет, а при невъзможност той да участва, Общинският съвет определя друг представител.
"Позицията и мандатът на представителя на общината за всяко заседание на Общото събрание следва да се съгласуват по ред, определен от Общинския съвет", заяви по време на заседанието Гюрсел Хасанов. Той допълни още, че съгласно ПОДАВиК, ако представител на Общината получи мандат да гласува "против" или "въздържал се" по някои въпроси от дневния ред, следва да представи писмено становище за това решение, което ще се включи в протокола.
Когато присъства представител на член на асоциацията, който не е упълномощен да гласува по някои от въпросите от дневния ред, гласът му по съответния въпрос, за изчисляване на резултатите от гласуването и приемане на решение, се зачита като "въздържал се", допълниха от областната администрация.
От институцията допълниха , че по време на заседанието са разяснени още задълженията на общините в качеството им на публични собственици на инфраструктурата и конкретно процедурата по предаване на вече изградената ВиК-инфраструктура за стопанисване от ВиК-оператора.
Нищо не се случва след решението на Министерския съвет да се прехвърли на Столична община собствеността върху стадион „Георги Аспарухов“ и спортния комплекс „Герена“, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.
Той допълва, че след 20 септември, когато е прието решението на служебното правителство, в общината постоянно се получават запитвания какво се случва.
Васил Терзиев пише още, че все още не се знае дали е започнала смяната на собствеността на имотите, които са държавни. „Топката, образно и буквално казано, е в краката на областния управител на София Стефан Арсов“, обяснява кметът на София. Именно той следва да организира получаването на всички необходими документи, свързани със сключването на договора за прехвърлянето на собствеността на имотите и неговото вписване в Службата по вписванията.
Кампания за очни прегледи организира Община Мизия за жителите на всички населени места в общината, се посочва в официалната фейсбук страница на администрацията. От там допълват, че прегледите ще се извършват в мобилен кабинет, а кметовете на селата разполагат с допълнителна информация.
До 22 ноември е крайният срок за записване. В малките населени места записването става при кметовете, уточняват от администрацията в Мизия.
Очните прегледи ще се извършват от специалисти-офталмолози. Те работят с висок клас техника, посредством която се извършват цялостни очни прегледи с различни апарати, посочват още в съобщението си от община Мизия.
Актуализация на инвестиционната програма на Община Бобов дол, в частта "Капиталови разходи" за 2024 година, гласува Общинският съвет в града, на извънредна сесия днес. С решението средства, заложени в програмата за обекти, които не могат да бъдат реализирани през тази финансова година, се пренасочват за погасяване на заема на община Бобов дол, който е в размер на 210 хиляди лева и е от от 2006 г., каза председателят на Общинския съвет (ОбС) Красимир Чаврагански. "Има писмо от Министерство на финансите, с което се позволява средствата, които не могат да се усвоят, да се пренасочат", обясни Чаврагански.
Въпросът за актуализацията предизвика широка дискусия по време на заседанието, тъй като общински съветници питаха защо до този момент не са били изработени проекти и не е започнала работата по заложените капиталови обекти за годината. "Няма достатъчно хора, а броят на работе
Рекордно количество от общо 135 килограма наркотици - амфетамини и марихуана, са задържани тази нощ на Граничния контролно- пропускателен пункт „Лесово" при съвместна проверка на „Гранична полиция" и Агенция „Митници“. Това съобщи на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“ директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов.
Наркотиците са разкрити в камион, селектиран за щателна митническа проверка, който е пътувал от Турция и е влязъл в България от ГКПП "Хамзабейли", посочи Златанов и добави, че водачът на превозното средство е бил забелязан да разрязва брезентовото покритие и да се опитва да изнесе кашони от него.
До наркотиците проверяващите стигат и с помощта на служебно куче, обучено да търси дрога. При щателната проверка са открити 125 килограма амфетамини и 10 килограма мариху
Общинският съвет и групата общински съветници от Българската социалистическа (БСП) в Шумен изпратиха днес своя декларация за проблемите с водоподаването в града и региона до Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) и Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съобщават от ръководството на партията в града.
Декларацията е провокирана от срещата, инициирана от кмета на Шумен проф. Христо Христов на 12 ноември в общинската администрация, на която присъстваха председателят на Управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“ инж. Лозко Лозев и управителят на ВиК-Шумен Иван Пушкаров.
Ръководството на общинската организация на БСП в Шумен настоява пред МРРБ и МОСВ да получи отговори на въпросите в какви срокове ще влязат в пълна експлоатационна годност довеждащият водопровод от язовир „Тича“ и пречиств
Разгледан е и проект на бюджета на Асоциацията за 2025 г.